Zimní péče o pleť

04.12.2019

Zima je náročné období pro naší pleť. Mráz, vítr, nízká vlhkost vzduchu a náhlé přechody do vytápěných místností narušují regulační mechanismy naší pokožky. Jak tedy správně pečovat o pleť během zimy, abyste na jaře nesčítali škody? 

Pleť se v zimě vysušuje více než v létě (v zimě je ve vzduchu méně vlhkosti než na jaře a v létě). Proto je důležitá dostatečná hydratace a to jak zevnitř tak i zvenčí. Dodržujte pitní režim. Od množství vody v pokožce závisí elasticita pleti a napínaní buněk. A co krémy? Často se řeší otázka, zda se mohou používat krémy s obsahem vody. Voda v pečujících produktech je nezbytná. Slouží k rozpuštění různých aktivních látek. Pro den, ale nenanášejte krémy s vyšším obsahem vody. Její odpařování totiž znamená zvýšenou ztrátu tepla, čímž se pleť ochlazuje a snižuje tvorba mazu. Výběr správného krému závisí na typu pleti. Suché pleti svědčí během zimy mastnější krém, který slouží jako bariéra proti vlhkosti. Pokud máte mastnou nebo smíšenou pleť, používejte krémy na které jste zvyklý, jen přidejte pod krém ještě hydratační sérum. U normální pleti, tady je vhodné vyměnit lehčí hydratační krém za mastnější a výživnější např. krém který obsahuje vyživující másla z tropických ořechů. Ty pleť chrání, ale nevytvoří na ní mastnou vrstvu. Pokud denní krém neobsahuje UV faktor a je dostatečně hydratující, používejte ho na noc a výživnější noční krém naneste na den. Citlivá pleť, je jedno jestli mastná či suchá, trpí v zimě nejvíc a potřebuje především zklidňující, posilující a nedráždivé minerální látky - zinek a hořčík. Najdete je v termálních vodách i krémech a maskách a v speciálních dermálních vodách. Další bariéru proti mrazu na pleti vytvoří make-up, který má olejový základ. Nezapomínejte na pravidelné odličování. Vždy ráno a večer si vyčistěte pleť. Zejména během zimy volte šetrnější přípravky bez obsahu alkoholu. Všem typům pleti doporučuji večerní zklidňující a hydratační masku, aspoň 2x týdně. Nezapomínejte na ošetření jemné a tenké pokožky kolem očí a rtů. Vhodné jsou na rty balzámy s včelí mateří kašičkou, včelím voskem, jojobovým nebo olivovým olejem. Pozor, kolem očí nenanášejte krémy v silné vrstvě. Používejte výrobky, které chrání pokožku a vyplňují vrásky. A samozřejmě chraňte pleť proti sluníčku používáním krémů s ochrannými UV filtry. Když pojedete na hory, tady platí pravidlo, vrstvit krémy. Tzn. aplikujte mastný krém a pak krém proti slunečnímu záření SPF 50+. 

Mužská pleť je proti ženské mastnější, hutnější, pórovitější a teplejší. Navíc na povrchu kůže mají muži nižší pH než ženy a tomu jsou právě přizpůsobené kosmetické přípravky a jejich složení. Používáním hydratačních emulzí nebo krémů proti vráskám vyvinuté speciálně pro mužskou pleť, snížíte výskyt suchých míst, citlivost, pálení a zarudnutí, které se mohou vyskytnout během zimy.

Výhodou je, že během zimy si můžete připravit pokožku na léto:                                         Odstranění kožních výrůstků.                                                                                                               Odstranění znamének a pigmentových skvrn.                                                                                  Odstranění rozšířených cévek .                                                                                                      Odstranění chloupků.   

A jak se postarat o naše děti? Dětská pokožka je velmi citlivá ve všech ročních období, v zimě je ještě více náchylnější k vysušování a podráždění. Pokud teploty klesnou pod minus 5st., zvažte jestli pokožku dětí takovým mrazům vystavovat hlavně u kojenců a batolat. Pokud není jiná možnost, asi 30min. před pobytem venku namažte dítě speciálním ochranným krémem na zimu. Krémy by měli obsahovat ochranné látky které jsou schopné vázat vodu: ceramidy, glyceridy, kyselina linolová, urea, kyselina mléčná. Vybírejte přípravky nedráždivé, neparfémované, bez barviv a s minimem konzervantů. Doma po koupeli nanášejte dětem na pokožku přípravky na báze oleje. Oleje mají tendenci zůstat na pokožce děle než krémy nebo tělové mléka.