Pihy na obličeji

02.07.2019

Pihy na obličeji mohou některým připadat roztomile, ale je mnoho žen, které si přejí, aby se jich co nejdříve zbavily. Pihy mají silné genetické kořeny, je tedy velmi pravděpodobné, že pokud je máte v rodině, tak je budou mít i vaše děti. Někdy se stane, že v dospělosti pihy sami od sebe zmizí, jindy se můžou objevit jen na pár dní nebo týdnů po pobytu na slunci. Svůj podíl na vzniku pih mají tedy i sluneční paprsky, které v těle vyvolávají reakci, na jejímž konci stojí právě výsev nových pih hrající všemi odstíny hnědé nebo dokonce červené barvy. Hlavním viníkem je melanin. Pokud je slunce příliš silné, irituje kůži do hloubky a může způsobit drobné záněty. Aby pokožka tento nápor zvládla, dochází v buňkách k vytvoření enzymu tyrosinu, který se mění na melanin neboli kožní pigment. Ten sice chrání pokožku před UVA a UVB zářením, ve výsledku se ale na kůži projeví právě vznikem skvrn. Další vlivy, které zapříčiňují vznik hnědých skvrn u citlivých jedinců jsou například některé druhy léků, parfémy nebo krémy. Pokud víte, že vaše pleť trpí na pihy, vyhýbejte se třezalce a bergamotovému oleji. Jsou to přírodní látky, které zvyšují citlivost na světlo. Tvorbu melaninu může zapříčinit rovněž užívání hormonální antikoncepce, ale i hormonální změny v těhotenství nebo klimakteriu. Na trhu existují přípravky, které výskyt skvrn kontrolují. Např. přípravky jejichž součástí je lumicinol, látka, která působí v místě kde dochází k produkci melaninu. Po aplikaci na pokožku tak omezuje jeho tvorbu. Pokud se chcete zbavit pih rychle, budete muset zkusit drastičtější metody, jako je chemický peeling nebo laserový recurfacing. Tyto metody jsou většinou bolestivé a výsledek nemusí být vždy stoprocentní. Tyto zákroky se provádějí na podzim nebo v zimě. Další možností postupného zbavování pigmentových skvrn jsou přírodní prostředky. Jsou bezrizikové, levnější a zdravější. Udělejte si doma přírodní masku, kterou nanesete na čistou a odlíčenou pokožku a necháte působit až do zaschnutí masky. Masku pak smyjete teplou vodou a pokožku ošetříte hydratačním krémem nebo krémem s AHA kyselinami. Postup můžete opakovat 2 až 3 krát týdně.
Medová maska: Smíchejte do kašičky domácí včelí med s rozmixovaným červeným rybízem.
Maska z čočky: Namočte přes noc 1 lžíci čočky. Druhý den slijte vodu a čočku rozmixujte s malou lžičkou bílého jogurtu.
Maska z kurkumy: Jednu lžíci kurkumy v prášku smíchejte se lžíci jogurtu a gramem hladké mouky.
Máta peprná: Pár lístku máty rozmixujte s půlkou banánu na kaši. Pozor vyhněte se oblasti očí.
Kyselé mléko nebo zakysaná smetana: na tvář aplikujte pořádně zkyslé a husté mléko tak, aby se na tváři udrželo.
Taky si můžete pravidelně natírat postižená místa citrónovou šťávou, nebo můžete pár kapek přidat do uvedených receptů. Jen si dávejte pozor, citrónová šťáva není vhodná na suchou pleť a vyvarujte se sluníčka ihned po aplikaci šťávy. Citrónovou šťávou si můžete potírat i ruce, nebo jakékoliv postižená místa na těle.
Nejlepší prevenci je přiměřená ochrana pře sluncem (používat přípravky s ochranným faktorem 50+), nenavštěvovat solária a nepoužívat přípravky na usnadnění opalování.