Jak správně čistit pleť

04.04.2019

Kvalitně a správně vyčištěná pleť lépe regeneruje, nestárne tak rychle a připraví pleť na to, aby se do ní mohly dostat účinné látky z krémů a také na ní lépe vypadá nalíčení. Čistit pleť by se měla ráno i večer. Kromě toho, že se na povrchu kůže tvoří kožní film (odumřelé buňky, maz a pot) během dne se na něj ještě nachytávají pyly, prach a další nečistoty z vnějšího prostředí. Navíc si ještě nanášíme na pleť make-upy, pudry, řasenky atd. Pokud bychom pleť večer správně neošetřili, můžeme si zapříčinit podráždění, ucpávání pórů, zhoršení celkového stavu pokožky. Následně po nanesení krémů, může docházet k nadměrnému promaštění nebo naopak vysušování. Pozor, večer čistěte pleť, i když jste se přes den nelíčila! Ranním čištěním zase očistíme pleť od mazu a potu, který produkuje pleť během noci, osvěžíme tím pleť a nachystáme ji na líčení.

Večerní čištění: Nejdřív použijeme odličovač očí. Naneseme produkt na tampónky, přiložíme na chvilku na oči (aby se líčidla uvolnila) a pak jemně kruhovými tahy stíráme od vnějšího koutku k vnitřnímu. Pak následuje odlíčení obličeje. Pro suchou a normální pleť použijeme pleťové mléko, pěnu nebo hydrofilní olej, pro mastnou a smíšenou pleť gel nebo pěnu. Opět naneseme vybraný produkt na tamponky nebo rukama naneseme malé množství na pleť a pak tamponkem postupně stírejte. Tahy se vedou do stran a ven jako když se nanáší krém. Na krku postupujte od brady dolů. Jakmile je tamponek špinavý vezměte si nový. Postup opakujte, dokud nebude tamponek zcela čistý. Nebo si naneste produkt na dlaň aplikujte na obličej, krk a dekolt a navlhčete si ruce. Masírujte krouživými pohyby od dekoltu směrem nahoru cca 10-20 sekund. Poté důkladně opláchnete vlažnou vodou. Na závěr použijeme pleťovou vodu, která pleť dočistí, normalizuje PH pleti a připraví ji na ošetření krémem. Poslední fází, která se aplikuje jednou týdně je exfoliace (peeling), která odstraní odumřelé buňky, zlepší obnovu pleti a sjednotí tón pleti.
Ranní čištění: Při suché a normální pleti postačí jen tonikum. Mastná a smíšená pleť se musí opět ošetřit pěnou nebo gelem a následně tonikem.
Čištění mužské pleti: pokud si vystačíte jen s mýdlem a vodou, docílíte jedině toho, že si pokožku dokonale vysušíte. Vyplatí se Vám investovat do kvalitního gelu nebo emulze. Nezapomeňte použít jednou za dva až tři týdny peeling, který nejen odstraní odumřelé buňky, ale zmírní podráždění po holení a po jeho použití pokožka lépe absorbuje vlhkost.

A na závěr, proč nečistit pleť vodou a mýdlem? Voda odstraní pouze nečistoty rozpustné ve vodě, takže neodstraňuje mastnotu a voděodolný make-up. PH vody je 7, zatímco pH pokožky je 5,5. Mýdlo je symbol čistoty, známé již v době starých Římanů a Řeků, ale, jeho pH je zásadité, často okolo 9. Po umytí mýdlem po dobu minimálně 2 hodin je podrážděný fyziologický kyselý ochranný plášť pleti a dochází ke změně bakteriální flóry pleti a některých enzymů na povrchu pleti.